Mandana In Red

محیط زیست زیرپای چپ، محیط زیست زیرپای راست

روزی روزگاری در ایران کیخسرویی بود که جام جم رو به دست می گرفت و در این جام راه آبادی و خرمی ایران رو می جست. بعد از سفر بی بازگشت کیخسرو به کوه و گذشت هزاران سال، جام جم به دست صدا و سیما افتاد و شد نشان دهنده راه تخریب هر چه بیشتر زیست کره.

یه مثل قدیمی هست که نحوه بیانش بین آقایون و خانمها متفاوته. آقایون می گن پسر تا سربازی نره مرد نمی شه؛ خانمها می گن پسر تا سربازی نره آدم نمی شه. در نسل های گذشته این تناسخ پسر به مرد/آدم در بیست و چهارماه اتفاق می افتاد، در این چندسال اخیر که نسل ها باهوش تر و با استعدادتر شده ان پسرها بیست ماهه مرد/آدم می شن. خداروشکر. کاش امتحان نهایی و صدور کارت پایان خدمت با حوا بود.

امروز نویسنده مذکر مطلب "طبل بزرگ زیر پای چپ" تصمیم گرفته بود تجربه های باارزش دوران سربازیشو در خدمت هم جنسانش بگذاره که مبادا خدای نکرده یه وقت توی این مدت واقعا دچار تناسخ بشن. از جمله در بین فهرست مواد لازم برای سربازها کیسه فریزر رو هم یاد کرده بود که چنانچه حال ظرف شستن ندارن قبل از شام و ناهار یه کیسه زبون بسته تمیز بکشن روی یلقوی و بعدش هم دربیارن بندازن دور، نکنه این پسربچه های مامانی یه دونه بشقاب بشورن و دستهای نازنینشون خسته بشه. من هم که سربازی نرفته ام این کار رو بلد بودم، پسرها که هیچی. بعد هم قراره این پسرها از اونجا مرد/آدم برگردن نه ماشین تولید زباله. به جای اینکه توی سربازخونه ها از این همه وقت و بیکاری جوونها استفاده کنن و یه کم فرهنگ زیست محیطیشون رو بالا ببرن که ایشالا از سربازی برگشتن و داماد شدن به خانواده شون منتقل کنن، دارن یادشون می دن چطور برای تنبلی و تن پروری هرچه بیشتر، زباله غیرقابل بازیافت تولید کنن. ما رو باش خواب ایجاد رسته ای به نام سرباز محیط زیست رو می بینیم. خیر باشه.

اگه آمار تعداد متوسط سربازها در پادگان ها رو داشتم الان حساب می کردم که با استفاده از این خرد ناب سالی چند کیلو پلاستیک بی خود و بی جهت وارد طبیعت می شه. هر سرباز روزی دوتا کیسه برای ناهار و شام استفاده کنه، بعد از بیست ماه می شه هزار و دویست تا کیسه! این محاسبه از سرباز زمین برمیاد.

ماندانا

   + Mandana In Red ; ۳:٢٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ،۱۳۸٦