آیا سپاسگزاری از کسانی که برای محيط زيست زحمت می کشن لازم نيست؟

این اصلا درست نیست که هی آدم بگه بچه ها این کارو بکنین، بچه ها اون کارو بکنین؛ ولی خب گاهی خود آدم به دلایلی نمی تونه بعضی کارها رو انجام بده و دست به دامن بقیه می شه. چهارشنبه که پیشنهاد اضافه کردن واژه نامه به نوار ابزارها رو دادم، از دوتا پروژه هم صحبت کردم. یکیش رو اصلا فایده نداره مطرح کنم چون ورای کار نرم افزاریه. کلی کارهای دیگه هم داره و حتما باید تیمی انجام بشه، الان هم زیرساخت هاش وجود نداره. اون که هچ. اما دومیش رو می خوام اینجا مطرح کنم، چون دیدم امشب صفورا هم پیشنهادی داده که معادل کاغذیه همون کاره، و البته مخاطب مستقیمش هم تا حدی فرق داره.

خیلی وقت پیش به بچه ها می گفتم که ما چندتا سایت ایرانی و خارجی در دسترس داریم برای تهیه اعتراض نامه ها و امضا جمع کردن. از نظر نرم افزاری این سیستم دقیقا همون چیزیه که الان می خوام بگم، ولی اسمش مانع از اونه که بتونیم برای کار مهم و موثر دیگه ای ازش استفاده کنیم. اسم همه این سایتها اعتراضه! ما به یه سایت برای تشکر و تقدیر و یادبود و حمایت معنوی و فکری نیاز بیشتری داریم. تشکر به جا، از اعتراض به جا موثرتره. چرا ما نباید جایی داشته باشیم که وقتی کسی کار مثبتی انجام می ده براش نامه تقدیر بنویسیم و امضا جمع کنیم؟ ماها از حرکت اجتماعی فقط اعتراضشو یاد گرفتیم. اون جای خودشو داره، ولی اصلا جای تشکر و قدردانی رو نمی گیره و نباید این مهم رو فراموش کنیم. مدیری که با شجاعت از انجام پروژه های ضدزیست محیطی سرباز می زنه، و حتی به خاطر این کار شغلش رو از دست می ده، ارزش این رو نداره که همین صدتا دویست تا آدمی که اعتراض ها رو امضا می کنن یه نامه تشکر براش بنویسن و بگذارن روی وب که سایرین هم ببینن؟ چرا راه و رسم خوبی ور می افته؟ برای اینکه مردم می بینن کسی قدردان نیست. بعد هم برای روحیه خودمون هم خوبه. الان تمام فضای فکری ماها شده اتفاقات بد، اعتراض ها، درگیری ها... اونجوری بخش های مثبت رو که الان هم وجود دارن ولی در کوران حوادث از کنارشون می گذریم رو می بینیم و یه خورده این تلخی ها کم می شه. یه چیزی مشابه تاثیر پخت کیک شکلاتی!

ولی این پروژه دیگه یه نوار ابزار و وب لاگ نیست که فقط با امکانات مجانی روی وب انجام بشه. این کار خرج داره و قرار نیست بنده حرف بزنم و دانشجوهای دلسوز محیط زیست برن انجام بدن. اگه از دوستان کسی حاضر به انجام این کار باشه من خودم حاضرم در تامین مخارج هاست و دامنه - خرج دیگه ای هم داره؟ الان یادم نمیاد - مشارکت کنم.

این نکته رو هم ناگفته نگذارم؛ می دونم زمان و کامپیوتر و اینترنت و سایر امکاناتی که بچه ها برای همین نوار ابزارها و وب لاگ سبز و بقیه کارها استفاده می کنن هم هزینه است، و منظورم این نبود که الان کارهایی که کردن اصلا خرج نداشته! اگه این سایت رو درست کنیم خودم اولین تشکر رو برای همین تلاش ها خواهم نوشت.

ماندانا

دیدن این پست همنهاد از نون شبتون واجب تره!

/ 5 نظر / 21 بازدید
فرداد

محمدرضا

می بینم که مطالبت رو زود به زود آپ می کنی می خوای پوز منو بزنی!!!از مثبت اندیشیت خوشم اومد.

سپهر سلیمی

قبوله ! بلیت کشتی را میدم بهتون . البته به شرطی که شما خودتون رضایت حیوونهای بیچاره رو بگیرین... بعید میدونم کسی حاضر باشه با شخص مورد نظر شما همسفر بشه

طراحی با طبيعت

نه همين جوری نمی شه بايد صلاحيتت از طرف جايی تاييد بشه بعنوان کارشناس يا خبرنگار ! بله

حبه ي انگور

نه نه اصلا لازم نيست چون وظيفشونه!!!!!!