با عرض پوزش به خاطر تاخیر

می دونم امروز هجدهم خرداد هست نه شونزدهم، اما به خدا نرسیدم شونزدهم برای محیط زیست بنویسم. ماهی رو هروقت که از آب بگیری من نگاه نمی کنم! دل دیدن پرپر زدنش رو ندارم.

نه، نمی خوام بگم باید برگردیم به روزگار حافظ تا دوباره آدمهای فهمیده ای بشیم و با جهان آفرینش و طبیعت آشتی کنیم تا زندگی بهتری داشته باشیم. می خوام بگم دوره این حافظی که الان مقبره اش زیارتگاه اهل دله، عین روزگار خودمون بوده، یعنی همون موقع هم مالی نبوده ایم و همین جناب ئامن وفا رو دق مرگ کرده ایم؛ واسه همین الان عزیز شده برامون، تا زنده بود که از دستمون نالید و نالید و نالید... می گین نه؟ برین دیوانش رو بخونین، البته بدون عینک خودحافظ پنداری! ماها همون شیخ و شحنه و محتسب ها هستیم.

نمی دونم باید به کی و کجا برگردیم تا به درجه ای برسیم که بشه برامون از اهمیت محیط زیست سخنرانی کرد؛ فقط می دونم از زمان حیات صاحب این مقبره خیلی عقبتر باید بریم! قدرت خدا، هرچی جلوتر اومدیم پس رفت تر کردیم!

 کنون که در چمن آمد گل از عدم به وجود
 
 بنفشه در قدم او نهاد سر به سجود
 
بنوش جام صبوحی به ناله دف و چنگ
 
 ببوس غبغب ساقی به نغمه نی و عود
 
به دور گل منشین بی شراب و شاهد و چنگ
 
 که همچو روز بقا هفته‌ای بود معدود
 
شد از خروج ریاحین چو آسمان روشن
 
 زمین به اختر میمون و طالع مسعود
 
ز دست شاهد نازک عذار عیسی دم
 
 شراب نوش و رها کن حدیث عاد و ثمود
 
جهان چو خلد برین شد به دور سوسن و گل
 
 ولی چه سود که در وی نه ممکن است خلود
 
چو گل سوار شود بر هوا سلیمان وار
 
 سحر که مرغ درآید به نغمه داوود
 
به باغ تازه کن آیین دین زردشتی
 
 کنون که لاله برافروخت آتش نمرود
 
بخواه جام صبوحی به یاد آصف عهد
 
 وزیر ملک سلیمان عماد دین محمود
 
بود که مجلس حافظ به یمن تربیتش
 
 هر آن چه می‌طلبد جمله باشدش موجود

شاید این مطلب به نظرتون خیلی بی ربط بیاد، ولی مهم اینه که خودم ربطش رو می دونم!

ماندانا

/ 4 نظر / 24 بازدید
همشهري

سلام ما می خواهیم اخبار و تحلیلهای مربوط به مازندران رو پوشش بدیم به کمک همه اساتید ، دانشجویان ، نخبگان و ... و دلسوزان مازندرانی نیازمندیم برای همین سایت دریا نیوز را راه انداختیم منتظر حضور شما و نظرات برای بهبود کارمان هستیم www.daryanews.com info@daryanews.com

خر در چمن

آپدیت می کنی بد نیست خبر بدی. من پارسال توی نظرسنجی محیط زیست شرکت کردم، ثمره ای نداشت! نه برای خودم، بلکه برای محیط زیست. در ضمن، اگه فکر می کنی که مبارزه برای محیط زیست با سوال هایی مثل این که اگه خرس بودید سیرک می رفتید یا زندان یا آزاد، تنیجه می ده باید بگم شاید جوابش نه باشه! وبلاگ همه اش حرفه! محیط زیست عمل می خواد. مردم ِ حرف شنو یا با مطالعه ای نداریم! (اینو آمار می گه!) می تونستم مثل همه ی نظر دهنده های ایرانی بگم :" وبلاگ خوبی داری ، به من سر بزن ، بای!" ولی این کارو نکردم. نظر دادم، گفتم شاید به نظرِ ِ بقیه هم احتیاج داری که داری وبلاگ می نویسی! برات آرزوی پیروزی دارم.

امير نامه

سلام بر دوست دانشمندم اول از همه عکس و مطلبت فوق العادست. یک جمله از کانت هست که فکر کنم بی مناسب نیست. راجبش هم توضیح نمیدم چون طولانی میشه. شاید بعد راجبش منم یه مطلب بنویسم: "دیدن جلوه های زیبایی طبیعت چون اثر هنری نمایان میشود که تحسین و اعجاب من را بر می انگیزد و من را به سوی اخلاق هستی می کشاند.(کانت)

ماندانا این رد

برای خر در چمن: ممنون از نظرت. می دونی چرا این نظر سنجی رو گذاشته ام؟ نه برای اینکه یه موج عظیم از مخالفان آزار حیوانات راه بیفتن برن جلوی سیرک خانم جوادی و اعتراض کنن. برای این گذاشته ام که مخاطب یک لحظه وادار به تفکر بشه و این شرایط رو یک بار در ذهنش مرور کنه. می دونم خیلی ها بازم از سرسری جواب می دن، ولی به ارزش این لحظه های کوتاه اما عمیق فکر کردن و تجسم کردن اعتقاد دارم. برای امیرنامه: شما دیروز صبح قرار بود بیای کجا؟؟؟ [قهقهه] این عکس رو هم که در حضور خودتون از آرامگاه شهید حافظ گرفتم قربان!