از اين صحرا ما امشب می کنيم کوچ...

الهه هم رفت. چه صدایی داشت. آخ، حیف، حیف، حیف. کوفتش بشه خاک.

از این صحرا ما امشب می کنیم کوچ

فلک بر نام ما زد قرعه کوچ

فلک از مال دنیا داده بر ما

چند اسب و چند شتر، چند میش و چند قوچ

کوچ کوچ کوچ

کوچ کوچ کوچ

خداوندا خداوندا خدایا

چه حکمت داره سرگردانی ما

چه حکمت هست در این بی سامانی

از این کوچیدن

از اینجا، به آنجا

از اینجا، به آنجا

بلند های های ساربونا

نوای نای غم دار شبونا

خروش کره اسبان فراری

صدای مهربون مادیون ها

خداوندا خداوندا خدایا

چه حکمت داره سرگردانی ما

چه حکمت هست در این بی سامانی

از این کوچیدن

از اینجا، به آنجا

از اینجا، به آنجا

کوچ کوچ کوچ

کوچ کوچ کوچ

تنها اونهایی که این آهنگ رو شنیده ان می دونن که آپولون هم همچین شاهکاری توی هیچ کدوم از مجالسش نشنیده. این آهنگ رو برای کسی که یک کلمه فارسی بلد نیست بگذارین، تا بادی رو ببینه که توی چین لبه دامن دختری که آروم روی اسب نشسته و توی تاریکی بعد از غروب از رود رد می شه، می پیچه. موسیقیش خود کوچ، و سوز صدای الهه خود اون دل کندنه است. چه هنرمندایی داشتیم. دست این آهنگساز رو - که یادم نیست کی بود - باید تا آخر دنیا بوسید. یکی از کارهایی که از اعماق دل طبیعت بیرون اومده همین ترانه و همین آهنگ و همین اجراست.

ماندانا

یاد سمیرا افتادم که دل نگران کوچ عشایر بود.

یاد استاد امراله فرهادی، اون شبی که داشت از کوچ قشقایی ها برامون می گفت.

/ 7 نظر / 120 بازدید
ستوده

کوچ را رها کن. می شه بگی تو چطوری همیشه ۲۴ ساله باقی میمونی؟ سوال دومم هم اینه که این راهکار برای آقایان هم کاربرد دارد؟ با تشکر.

saeed

سلام واقعا وبلاگ زیبا و پر محتوایی دارید ! ممنون می شم اگه به من هم سر بزنید سایت من روزی چند بار به روز می شه با تشکر

ماندانا اين رد

برای ستوده: اول اينکه کی گفته من هميشه ۲۴ ساله می مونم؟؟؟؟؟؟ بعد هم من هنوز هفده سالمه! بذار بيست و چهار ساله بشم و بمونم، اون موقع چشم، فرمولشو دربست تقديم می کنم!

سعيدسعيدی

ما که آمدیم خیلی کسان را پشت سر گذاشتیم که آرزوی کنده شدن از آن بیابان را داشتند ولی پایشان بسته بود .ما هنوز به همه آنها می اندیشیم و چون شکوفه و بارانی ندیدیم که سلامشان را برسانیم حسرت بارانی شدن و گل دادن کویر خودمان را در دل داریم و سودایش در سر می پروریم تا روزی از همان راهی که آمدیم باز گردیم و در زلف گیسوان همان گونهای آشنا بپیچیم

تاریخ و جغرافیا

خدا رو شکر که نيروهای تحت امرت اختيار مملکت رو به دست ندارن و گرنه معلوم نبود با اين فرمانهای عجيب و غريبت بايد چکار می کرديم؟! پخش فيلم اردک مشنگ ( دارای روح انساني و در حال توزیع نان بین به ماهی های سیل زده حوض) از تلوزيون جمهوری ضرغامی ايران تا آخر دنيا .. تماشای ریخت یک حقیقت ناخوشایند و بازنده انتخابات آمریکا در سینماهای تهران تا آخر دنيا .. لنگ انداختن آپولون بعد از شنیدن یک ترانه لری در مجلس شورای آهنگسازی یونان باستان و لزوم بوسيدن دست و پای آهنگ ساز ترانه کوچ کوچ تا آخر دنيا.. ای بابا!

تاریخ و جغرافیا