اعدام

داستان ضحاک رو همه می دونیم که پسر یکی از حاکمان عرب بود که با ابلیس عهد بست و اطاعتش کرد و اون هم راه و چاه به دست آوردن حکومت ایران رو بهش یاد داد و بعد هم بلاهایی که به سر ایران و ایرانی آورد. فکر نمی کنم در جامعه ای که مجازات اعدام داره برای چنین موجودی کمتر از صدبار اعدام حکم صادر بشه. ولی به آخر داستان دقت کنیم؛ فریدون وقتی ضحاک رو گرفت نکشت، برد و در دماوند به زنجیر کشیدش. فردوسی اینجا داره به ما می گه که بدی رو نمی شه کشت و از بین برد، بدی همیشه وجود داره، ولی باید در بند خوبی باشه.

کسانی که محیط بان ها رو می کشن حتما به اندازه ضحاک جنایت نکرده ان، ولی در جامعه امروز ما حکم اعدام برای چنین کسانی منطقیه. درسته همه ما ترجیح می دیم سطح فکری جامعه مون مثل زمان فریدون باشه ولی بپذیریم که خیلی طول می کشه تا دوباره به اون حد از مدرنیسم برگردیم.

فعلا باید در چهارچوب شرایط فکری و اجتماعی امروزمون مسائل رو حل کنیم.

ماندانا

/ 5 نظر / 27 بازدید
فرداد دولتشاهی

نه! انگار دنبال نفس کش می طلبی و تو هم دوست داری کافه رو به هم بزنی[چشمک] حیف که لطیف جان فعلا دچار خنجری شده که از سوی یک دوست در پشتش فرورفته[شیطان]

kevesha

دوست عزيز به نوشته ى شما چند تا ايراد وارده: اولا شما واقعيت رو با افسانه نمى تونى مقايسه كنى. يعنى اين واقعه اصلا سنديت نداره. اما اگه قصدت از آوردن اين داستان بيان كردن فرهنگ اون زمان (ايران باستان) بوده، كه داستان هاى ديگرى در همين شاهنامه هستند كه به وضوح جواب قتل رو با قتل مى دن به عنوان مثال داستان فريدون و منوچهر و سلم و تور (همين فريدونى كه شما مى گى مخالف قتل بوده، اصولا منوچهر رو با دو آرزو بزرگ مى كنه: اوليش جانشينى و دوميش انتقام خون ايرجه). به علاوه فريدون كارى بدتر از كشتن با ضحاك مى كنه و به دستور "فرشته اى" ضحاك رو به غار تنگى مى بره و با زنجير از ديوار غار آويزونش مى كنه (يعنى رسما طرف رو شكنجه مى كنه). من فكر مى كنم كه دليل كشته نشدن ضحاك به دست فريدون فقط شكنجه ى دردناك ترى بوده كه از "غيب" به ذهن فريدون رسيده

عبداللطيف عبادي

این ادعای مسخره و مضحک هم که ضحاک (در اوستا : آژیدات هاک) فرزند یکی از حاکمان عرب بوده! از نظد مطلعین و کسانی که اهل تاریخ هستند ، عرب دانستن ضحاکی که بنا به افسانه های اوستایی بیش از پنج هزار سال پیش می زیسته ، نظریه ای است که صرفا توسط یک آدم مرغ عقل می تواند کشف شود .

آکام

سلام عزیز قبول دارام درسته باید این مجازات کم کم حذف بشه

محسن حسینی

مطلب جالبی نوشتید ,از خوندنش لذت بردم, مرسی