چيزهای ملی.

خوب من که سواتم به صنعت نفت و ملی شدن و تاریخ و اقتصاد و سياست و اين حرفهای گنده گنده نمی رسه اما مثل خيلی های ديگه هم نمی تونم ساکت بنشينم و بپذيرم که باشم و حرف نزنم ولو حرف مفت. حداقل می تونم راجع به چيزهايی حرف بزنم که خيلی گنده تر از دهنم نباشه و چون ملی هم اعلام شده بی مناسبت با این تاریخ نيست، مثل عروسک های ملی و خودروی ملی.
عروسک های ملی رو که اگه همه بچه های ايرانی نداشته باشند حداقل همه اونهايی که به تلويزيون دسترسی دارند آگهی هاشو دیده اند و می شناسند. بله،‌ سارا و دارا. همون شخصیت هایی که تا وقتی توی کتابهای اول دبستان بودند خيلی ملی تر بودند تا الان که از کتاب درسی کشيدنشون بيرون و در لباس قوم های مختلف ایرانی گذاشتن پشت ويترين فروشگاههای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به قیمت هر عدد حدود هفده هجده هزارتومان! همونهايی که حداقل از سال ۶۸ يا ۶۹ من می دونم قرار بود مطابق با فرهنگ ايرانی و البته استانداردهای جهانی توليد بشه تا ديگه کسی باربی و سندی نخره، اين که شروع بحث کی بوده رو ديگه نمی دونم اما می دونم حالا که بالاخره به همت طراحان ايرانی و توليدکنندگان چينی اين عروسک ها روانه بازار شده اگه قيمتش بالاست و توی طراحی و دوخت خيلی از لباسها سليقه ای به خرج داده نشده حداقل تمام استانداردهای جهانی توليد وزنه ماشين لباسشويی رو رعايت کردند. اينقدر سنگينه که اگه پدر و مادری از عهده قيمت سنگينش بر بيان از عهده بلند کردنش برنخواهند آمد ديگه چه برسه به بچه. یکیشو ده دقیقه بگذاری پشت رخش باید بره دیسک کمر عمل کنه. خوب استاندارد استاندارده ديگه. فقط طرف دفترچه استاندارد رو عوضی از توی کتابخونه برداشته که خيلی هم بد نشده، اون معدود بچه هايی که اين عروسک ها رو لمس می کنند ياد می گيرند که سنگين باشند.
خوب راجع به خودروی ملی،‌ سمند هم همين روضه رو بخونم يا فقط کافيه بگم قيمت تحويل ده روزه اش دوازده ميليون و هشتصد هزار تومنه؟ پشت بند همه این اقدامات ملی کننده هم قراره يک قانون هم بگذرونن که هرکی به هر دليلی خودروی ملی سوار نشه و برای بچه اش حداقل یک جفت عروسک ملی نخره از ملت ایران نيست تا بالاخره پس از قرنها تورانی ها الک و سپس تبعید بشن به توران. رستم و آرش هم با خيال راحت می تونن برن مرخصی. البته اگر تونستن از عهده خريد اقلام ذکر شده بربيان و ايرانی و ملی گرا بودن خودشونو ثابت کنن،‌ وگرنه که به کلی مرخصن.

ماندانا

/ 1 نظر / 2 بازدید
yassi

:)