محیط زیست زیرپای چپ، محیط زیست زیرپای راست

روزی روزگاری در ایران کیخسرویی بود که جام جم رو به دست می گرفت و در این جام راه آبادی و خرمی ایران رو می جست. بعد از سفر بی بازگشت کیخسرو به کوه و گذشت هزاران سال، جام جم به دست صدا و سیما افتاد و شد نشان دهنده راه تخریب هر چه بیشتر زیست کره.

یه مثل قدیمی هست که نحوه بیانش بین آقایون و خانمها متفاوته. آقایون می گن پسر تا سربازی نره مرد نمی شه؛ خانمها می گن پسر تا سربازی نره آدم نمی شه. در نسل های گذشته این تناسخ پسر به مرد/آدم در بیست و چهارماه اتفاق می افتاد، در این چندسال اخیر که نسل ها باهوش تر و با استعدادتر شده ان پسرها بیست ماهه مرد/آدم می شن. خداروشکر. کاش امتحان نهایی و صدور کارت پایان خدمت با حوا بود.

امروز نویسنده مذکر مطلب "طبل بزرگ زیر پای چپ" تصمیم گرفته بود تجربه های باارزش دوران سربازیشو در خدمت هم جنسانش بگذاره که مبادا خدای نکرده یه وقت توی این مدت واقعا دچار تناسخ بشن. از جمله در بین فهرست مواد لازم برای سربازها کیسه فریزر رو هم یاد کرده بود که چنانچه حال ظرف شستن ندارن قبل از شام و ناهار یه کیسه زبون بسته تمیز بکشن روی یلقوی و بعدش هم دربیارن بندازن دور، نکنه این پسربچه های مامانی یه دونه بشقاب بشورن و دستهای نازنینشون خسته بشه. من هم که سربازی نرفته ام این کار رو بلد بودم، پسرها که هیچی. بعد هم قراره این پسرها از اونجا مرد/آدم برگردن نه ماشین تولید زباله. به جای اینکه توی سربازخونه ها از این همه وقت و بیکاری جوونها استفاده کنن و یه کم فرهنگ زیست محیطیشون رو بالا ببرن که ایشالا از سربازی برگشتن و داماد شدن به خانواده شون منتقل کنن، دارن یادشون می دن چطور برای تنبلی و تن پروری هرچه بیشتر، زباله غیرقابل بازیافت تولید کنن. ما رو باش خواب ایجاد رسته ای به نام سرباز محیط زیست رو می بینیم. خیر باشه.

اگه آمار تعداد متوسط سربازها در پادگان ها رو داشتم الان حساب می کردم که با استفاده از این خرد ناب سالی چند کیلو پلاستیک بی خود و بی جهت وارد طبیعت می شه. هر سرباز روزی دوتا کیسه برای ناهار و شام استفاده کنه، بعد از بیست ماه می شه هزار و دویست تا کیسه! این محاسبه از سرباز زمین برمیاد.

ماندانا

/ 8 نظر / 2 بازدید
سعید

اگه شما در یک بیابان بدون آب با دمای 50درجه روی صفر بخواهید ظرفتان را بشورید باید این کار را بکنید و از کیسه فریزر استفاده کنید.حالا شما گیر دادید به محیط زیست

يه پسر

پس شما دخترا واسه چي آفريده شديد بريد جمشون كنيد تا محيط زيستم آلوده نشه.

Iraj

Frahange jami tanha rahe nejate mohite zistemast, albatte age betonim hamitor ham ke hast tahvile naslhaye ayande bedim shahkar karim. Man 10 sale pish ke Iran bodam, natonestam berahati to daryae khazar shena konam!!! Midonin chera? Vase inke mardom zobalehashono to darya mirikhtan!!! Bavar konin to in soed kesi jorate hamchin kari ro nadare!! Eshtebah nagirin az tarse sarbazane Gomrahe emame zaman nist, balke farhangeshon beheshon in ejaze ro nemide… Saide aziz in gir dadan nis

تله كابين

اي مانداناي دانا مرا پندي ده

ديده بان ميانکاله

درود بر شما دوست عزیز و سبز . اخرین خبر اینکه دیده بان میانکاله با قدرت بیش از گذشته آپ شد . پیروز باشید

کاميار

با سلامی مجدد لينک شما در بالاترين با عنوان ؛ من يک هرزه هستم: کماکان کولاک کرده و ۶۸ رای مثبت و بيش از ۱۲۰۰ بيننده داشته است. همچنين کل مطلب حذف شده را دوباره آنجا منتشر کرده اند: اين هم لينکش: http://balatarin.info/permlink/2007/4/28/1048327 بابت اين موفقيت و شجاعت در بيان عقيده به شما تبريک می گويم. برخی از نظرهای داده شده در بالاترين را حتما بخوانيد.

safzav

اين قضيه رو ما به بچه مدرسه ای ها و مادراشون ميگيم که خوراکی هاشون رو هر روز تو يک کيسه فريزر نيارن مدرسه بعدم بندازن دور. عدد هيولايی ميشه اگر حساب کنيم. فقط برای يک کلاس ۳۰ نفره در عرض سال تحصيلی ميشه بیشتر از هفت هزار تا ... ديگه بگير برو بالا!!

سعيدسعيدی

ممنون دوباره بهم سری زديد برام خيلی جالب بود دايی رحيم دست به کاری زده آره درسته برای ساخت يه کارتن به نام ۳۰۰ بايد هم اعتراض کرد اما در مورد تنگه بي ارزشی مثل همين بلاغی خودمون نبايد اصلا حرف زد دارم تدارک يه برنامه ديگه رو ميچينم من که هنوز در اعتراضم و تا برنامه ۷۰۰۰کيلومتريم به پايان نرسه هنوز تلاش ميکنم به اميد خشک ماندن درياچه سد سيوند پاينده ايران