۲۰۱۶ منهای ۲۰۰۶

ده؛ بله همه اش ده سال فرصت داریم! در خوشبینانه ترین حالت.

ده سال دیگه زندگی ما روی زمین مثل داستان های عهد عتیقه که می گه چطور بلا از آسمون نازل شد و قومی رو از بین برد.

این دیگه صد سال و پنجاه سال نیست که بگیم ای بابا به ما که قد نمی ده. شاید اصلا هم اتفاق نیافتاد؛ و از کنارش بگذریم.

ده سال دیگه اینقدر هوا گرم می شه و آب سالم آشامیدنی نایاب، که زندگی در زمین غیرممکن می شه، یعنی:

اونهایی که بچه یک ساله دارین، نو گل یازده ساله شما از فرط تشنگی توان حرف زدن نخواهد داشت.

اونهایی که بچه پنج ساله دارین، نوجوون پونزده ساله تون شاید به خاطر توانایی بیشترش نسبت به شما، شاهد مرگ مادر و پدرش در اثر تشنگی و گرما باشه.

اونهایی که بچه ده ساله دارین، هرگز مثل نسل های قبل شاهد به دانشگاه رفتن و تحصیل فرزندتون نخواهید بود. توی اون جهنم حداکثر کاری که بتونه بکنه پیدا کردن کمی آب قابل آشامیدن برای خودش و شماست.

اونهایی که بچه پونزده ساله دارین، آرزوی ازدواج بچه تون رو باید به گور ببرین. مراسم عروسی توی باغ و کنار استخر که واقعا پیشکشتون.

اونهایی که هنوز بچه ندارین... یه لطفی به خودتون و اون بدبخت بکنین و اصلا به دنیا نیارینش!

آره، می دونم امروز حداقل از جلوی ده تا سوپرمارکت رد شدین که بسته های آب معدنی رو توی پیاده رو دپو کرده بودن و هیچکس هم نگاهشون نمی کرد؛ ولی ده سال دیگه در چنین روزی برای یکی از اون بطری ها آدم هم خواهید کشت!

من هم روان پریش نیستم. فقط دارم حقیقتی رو بهتون می گم که نمی دونم چرا توی هیچ رادیو و تلویزیون و روزنامه و ماهواره ای روزی پنج خط هم بهش اختصاص داده نشده. شاید کره زمین سالها پیش توسط بیگانگان تسخیر شده و اینهایی که اینطور بی خیال بحران آب تمام روز دارن راجع به لباس زنها نظر له و علیه می دن از همون آدم فضایی هان و مثل من بشر خاکی نیازی به ترکیب یک اتم اکسیژن و دو اتم هیدروژن ندارن. شاید اونها با اسید سولفوریک گرم و غلیظ رفع عطش می کنن.

از زیر سنگ هم که شده فیلم یک حقیقت ناخوشایند رو گیر بیارین و ببینین. عین بقیه فیلم های روز هالیوود که تا همون هفته اول اکران نبینین شب خوابتون نمی بره.

ماندانا

/ 11 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
روح سرگردان بچه محل!

من همون بچه محلی هستم که به خاطر اين فيلم دودش کردی تو خليج فارس! و حالا هر قطعه بدنم در شکم يک کوسه خليج هميشه فارس شيخ نشين است! کاش زودتر می دونستم که چقدر اين فيلم می تونه در سرنوشت من مهم باشه؛ بلکه به حاجی حبيب کاسه ساز يا جواد شمقدری جونم می گفتم يه نسخه تميز و بدون سانسورش را وقتی خانم بچه ها در اندرونی نيستند برام بياره؛ ببينم اين ال گور فلان فلان شده توش چه شکليه؛ من هم عين فيلم دنيا برم خدامو اونجوری کنم ... بلکه جليقه نجات گيرم می افتاد اما افسوس ...

ماندانا اين رد

برای تاريخ و جغرافيا: واقعا که اين نذرت خيلی زيست محيطيه. من مطمئنم اگه ال گور بفهمه تونسته تو رو از سوزوندن سوخت فسيلی و گرم کردن زمين برای خوردن شله زرد منصرف کنه خودش يه نسخه امضا شده از کتابش برات می فرسته. برای روح سرگردان بچه محل: خليج فارس کم آلوده بود که تو هم اضافه شدی!

سعيدسعيدی

آره ماندانای عزيز اگر نه برای بوق چراغ اين بندگان خدا هم نقشه پيتزا ميکشيدی

وحيد نوروزي

بعضی وقتا ميگم ای کاش هیچ وقت عربها رو نبینیم....شما موافقيد؟!

سیف القلم

از کجا اين فيلمو پيدا کنيم؟ زير سنگم ديدم ، نبود!

عبداللطيف عبادی

به آقای وحيد نوروزی عزيز مطلب وبلاگتان را خواندم. معنی آرزوی شما در بهترين حالت می تواند اين باشد که شخص جنابعالی امیدوار هستید در کشورمان شرایطی فراهم شود تا دیگر مجبور نباشید برای ديدن جهان آزاد و مظاهر تمدن و انسانیت شهری مانند تاکستان و گودالهای سنگسارش را رها کنی و به کشور امارات و شهری مانند دبی سفر کنی. البته معنی های بدی هم می تواند داشته باشد از جمله اين که امیدواری وضعیتی بوجود آید تا در آن با فراهم کردن يک کوره آدم سوزی و ايجاد اردوگاههايی مانند آشويتس در جهان ۲۴۰ ميليون انسان عرب را به دليل زبانی که به آن گفتگو می کنند بکشید و بسوزانید تا ديگر مجبور نباشيد بروی کره زمين هيچ عربی را ببينيد. که البته اميدوارم دومی منظورتان نبوده باشد.جدای از اين مسائل به اطلاع جنابعالی و کسان ديگری که علاقه ای به ديدن انسانهای عرب در دنیا را ندارند می رسانم که دو ميليون نفر از هموطنان شما عرب هستند. اين که عربهای خوزستان چه حقی بر گردن مردم سایر مردم ايران دارند بماند برای بعد. اما اگر آرزوهای شما به همين شکل در وبلاگتان ادامه يابد آنوقت بنده ناچارم جوابی در خور افکارتان به جنابعالی بدهم. زنده باشی

ژاله

پس خوش به حال من که بچه ندارم غصه اش رو بخورم... ولی پس گربه هام چی...

بی هويت

zeppliner609

hi madam nemidunam shoma chizi az elm midunid ya na ba tavajoh be inke sorate gostaresh jahan 4000000 barabare gharmshodan jahan hasti ast pas donya 150 saLE dige ba kambood garma movajeh mishe albate bazam ab peyda nemishe na be khatere hava be khatere sisat bye goodluck